ABC Braník fotbal, z.s.

300

Vedení klubu
Historie

ABC Braník je tradiční pražský fotbalový klub, který má svůj domov na Praze 4.
V roce 2014 „Ábíčko“ oslavilo 100 let své existence a za svou historii se nemusí vůbec stydět. Za skutečného zakladatele kopané v Braníku je považován ABC BRANÍK – atletický branický club. K jeho založení došlo v únoru roku 1914. Je zajímavé, že v prvních letech jeho činnosti nezačínal klub hned s fotbalem, který jej později tak proslavil. Měl naopak následující oddíly: bendy hokej, lehkou a těžkou atletiku, plavectví a šachy. Největších úspěchů bylo v té době dosaženo v oddílech bandy hokeje a v plavectví. Teprve v roce 1920 zahájil činnost fotbalový oddíl. Oddíl byl i je v současné době začleněn jako jeden z oddílu TJ ABC BRANÍK, která nyní má vedle fotbalu ještě další tři oddíly, a to stolní tenis – družstva žen hrají první ligu, oddíl odbíjené – družstvo žen hraje druhou ligu a oddíl beachvolejbalu.

Výstavba stadiónu

První fotbalový stadion byl vystavěn v Novém Braníku u „bičárny“ – přibližně v místech pod branickým pivovarem. Další stadion postavený v roce 1923 byl v prostoru branických ledáren a po šesti letech a čtyřech měsících v roce 1929 bylo zřízeno nové hřiště u konečné zastávky elektrické dráhy č. 21, přibližně v prostoru proti dnešnímu branickému nádraží. Dne 28. září 1934 byl slavnostně otevřen stávající stadion Ve Studeném se škvárovým povrchem, klubovnou a sociálním zařízením. U této příležitosti byl sehrán přátelský zápas ABC BRANÍK vs. Sparta Košíře s výsledkem 4:4 a s návštěvou 2.500 diváků. Do současné podoby se stadion dostal v sedmdesátých letech rozšířením o dvě travnatá hřiště a sociální zařízení, kdy byl dlouholetým předsedou pan Vladimír Koudelka, zaměstnanec Sadů, lesů, zahradnictví hlavního města Prahy a právě díky jejich pomoci byla celá výstavba zabezpečena. Hlavní travnaté hřiště bylo dáno do provozu v roce 1976. V letním období roku 2002 byla hrací plocha hlavního travnatého hřiště kompletně zrekonstruována včetně výsevu nové trávy. Toto rekonstruované hřiště bylo po roce v srpnu roku 2003 slavnostně otevřeno. Celkové náklady na rekonstrukci této hrací plochy činily cca. 3 mil. korun. V roce 2009 bylo škvárové hřiště nahrazeno hřištěm s povrchem UMT.

Největší úspěchy oddílu

Fotbalisté A – mužstva ABC Braník hráli ve své historii nejvyšší fotbalovou soutěž, a to divizi, celkem dvakrát. Prvně postoupili do divize středočeské župy v soutěžním ročníku 1939-40 a tuto soutěž hráli až do roku 1944. Sestoupili v soutěžním ročníku 1945-46. V té době hájili barvy fotbalisté jako pan Hanáček, Kadeřábek, Vanžura, Šnajberg a další. Podruhé postoupilo A mužstvo v soutěžním ročníku 1970-71 a tuto soutěž hrálo nepřetržitě 13 let až do roku 1984. Současně v tomto období B mužstvo hrálo městský přebor a toto období lze považovat za nejúspěšnější období oddílu kopané. A mužstvo dále hrálo střídavě v městském přeboru a nejníže v I.A třídě, kterou v roce 2015 vyhrálo a opět se tak po letech vrátilo do nejvyšší pražské soutěže! V loňské sezoně se podařilo B týmu postoupit do 1.A třídy.

Dalším velkým krokem pro náš klub bylo osamostatnění fotbalového oddílu od TJ, ke kterému došlo v roce 2017. Od tohoto roku je také naším oficiálním názvem ABC Braník fotbal, z. s.

Významné osobnosti branické kopané

Branický dres do 16 let oblékal také Ing. Václav Mašek, který poté přestoupil do populární Sparty Praha, v jejímž dresu sehrál více jak 500 zápasů. Jako koncový hráč se stal spolu s legendárním Oldřichem Nejedlým nejlepším střelcem Sparty v celé její historii. Současně byl i dlouholetým členem národního mužstva a zúčastnil se i mistrovství světa v Chile. Po skončení své ligové kariéry byl i platnou posilou a trenérem fotbalového oddílu ABC BRANÍK. Další významné fotbalové osobnosti, kteří byli odchovanci našeho oddílu, byl v prvé řadě brankář Karel Hanáček, který později hrál v ligovém klubu Bohemians i v reprezentaci, dále pak Ing. Jan Bouda, Oldřich Barták, Václav Vlček a Jůza, kteří všichni hráli v ligových oddílech Sparty a Slavie. Ze současných hráčů jmenujeme také Davida Pavelku a Ondřeje Petráka, kteří také prošli branickou kopanou.

Nejvýznamnější trenérské osobnosti

V průběhu 86 letě existence oddílu se vystřídalo na postech trenérů mnoho, více či méně známých trenérských osobností. Z nejvýznamnějších je možno jmenovat trenéra Ing.Václava Maška, Ing. Boudu, Pana Jiřího Nedvídka, pana Gerharda Vojtíška, pana Jana Nového, který působil v oddíle celkem třikrát.

V současnosti jsou oddílovými barvami modrá a bílá a členská základna ABC Braník se rozšířila na počet přes 500 členů.

Hřiště a areál ABC Braník

Velmi si vážíme toho, že v našem areálu vlastníme 3 tréninková hřiště. Jedno hřiště s umělým povrchem a dvě travnaté plochy, přičemž jedno využívají všechny týmy převážně k tréninku a druhé téměř jen k utkání. Na všech 3 hřištích splňujících platné normy by mohla odehrát své utkání všechna mužstva, která již hrají na celé hřiště. Jak již bylo zmíněno, jedno hřiště slouží především k tréninkům a druhé k zápasům.

Fakt, že vlastníme tři hřiště a na jaké úrovni působí náš klub, považujeme za ojedinělý.

V areálu se nachází nově postavená budova, ve které se nachází 11 moderních šaten, kancelář, zasedací místnost, posilovna, zázemí pro rozhodčí a ošetřovna. V plánu je také dobudovat regenerační zóna se saunou a vířivkou.

Nové zázemí pro naše hráče se podařilo postavit v roce 2021 za podpory MŠMT.

V areálu se nachází také ještě restaurace ABC, kde rodiče mohou strávit čas v době tréninků svých malých ratolestí. K restauraci patří ještě dětské hřiště s pískovištěm a se skluzavkou.
Velikost našeho areálu přímo vybízí k pořádání turnajů mládeže, kterým se aktivně věnujeme. Každoročně se  u nás uskuteční několik  turnajů pro různé věkové kategorie organizovaných naším klubem a vždy s kladným ohlasem.

Sportovní koncepce 2022

Vše u nás začíná u všeobecné pohybové průpravy a budování emoční vazby ke sportu, potažmo fotbalu. Posléze přichází na řadu specifický fotbalový trénink, kdy prvně ze všeho pracujeme na individuálním rozvoji hráčů. Učíme je pracovat s míčem (vedení, zastavení, změny směru, kličkování), správně přihrávat a také si míč zpracovat. Velký důraz později klademe na práci s prostorem a hodně se zaměřujeme na střelbu, zakončení. Poté přichází na řadu týmové pojetí hry.

Po celou dobu učení neustále doplňujeme trénink o rozvoj rychlosti, síly, obratnosti, vytrvalosti.

Hráčům vštěpujeme slušné chování a respekt ke spoluhráčům, protihráčům, trenérům, rodičům. Snažíme se budovat vítěznou mentalitu a zdravé sebevědomí. Hráči by měli chtít vyhrávat. Nestavíme však výsledek před dovednosti a předvedenou hru.

Klíčové body

– komplexní rozvoj hráče 

– samostatnost, vlastní rozhodování

– zdravé sebevědomí, herní odvaha

– podpora kreativity

– trénink je náročný, ale zároveň zábavný

– všichni hráči mají tréninkové a zápasové vytížení

 

Počet hráčů a hráček našich týmů:

Chlapci a muži:

Předpřípravka U7 (15 hráčů)

Mladší přípravka U8 a U9 (45 hráčů)

Starší přípravka U10 a U11 (45 hráčů)

Mladší žáci U12 a U13 (41 hráčů)

Starší žáci U14 a U15 (41 hráčů)

Mladší dorost U16  (20 hráčů)

Mladší dorost U14 (17 hráčů)

Starší dorost U18 a U19 (22 hráčů)

Muži A (18 hráčů)

Muži B (18 hráčů)

 

Dívky a ženy:

Přípravka WU8– WU10 (20 hráček)

Mladší žákyně WU11 – WU13 (23 hráček)

Starší žákyně WU15 (23 hráček)

Dorostenky WU18 (21 hráček)

Ženy (15 hráček)

školička - kopiePrvní krůčky vedou do Fotbalové školičky

Náplní školičky je všeobecná pohybová příprava dětí. Co si pod tímto pojmem představit? Děti do fotbalové školičky chodí od 4 do 5 až 6 let. Za toto období u nich chceme vybudovat kladný vztah ke sportu jako k celoživotní aktivitě, ukázat širokou škálu sportů, pohybů a dokázat, že pohyb je zábava a fotbal zvlášť. První krůčky Vašich ratolestí jsou koncipované tak, aby byly co nejvíce hravé, protože když si dítě hraje, ani neví, že se něco učí. V každé hře skýtáme nějaký záměr, který chceme u děti rozvíjet. Hra je nejlepší učitel a moc dobře si to v období fotbalové školičky uvědomujeme.  Učí se také základním pravidlům, poznávají také, že se musí už nějakou dobu soustředit a postupně zlepšovat svou koncentraci. Postupně se více a více kamarádí se svým míčem a začínají vstřebávat první fotbalové pokyny a úkoly.

Po školičce děti přechází do fotbalové předpřípravky a utváří se tým, který je provází po celou dobu jejich fotbalové cesty.

                                                                                                   
Trenéři specialisté

Trenér brankářů

Jiří Havránek

Všichni naši brankaři včetně brankařů přípravek povinně navštěvují specializované brankařské tréninky 1 x týdně.

Individuální tréninky – současně nabízíme pro naše hráče i z okolních klubů možnost docházet na individuální tréninky.

Ivana KrálováKondiční trenér

Ivana Králová

Trenérka, která na Braníku prožila dětství, má ke klubu mimořádný vztah a působí v klubu několik sezon. Můžeme ji vidět u týmů přípravek, kde se snaží o všeobecnou pohybovou přípravu ale i u starších kategorií. Má za sebou spoustu školení a kurzů a zkušenosti například s trénováním Fed cupových a Davis cupových tenistů.

Spolupráce s mateřskými a základními školami

Základní škola Školní

Již pět let je tato ZŠ naší spřátelenou školou. Vedeme zde fotbalový kroužek, který navštěvují nejen hráči našeho klubu, ale i žáci ZŠ, kteří si chtějí jednou týdně zahrát fotbal a naučit se fotbalovým dovednostem.

Fotbalový kroužek ve čtvrtek do 13:30 do 14:30 navštěvuje 19 kluků a holek.

Pro mateřské školy z okolí máme od září 2019 nový projekt pod názvem ,, Hodinka sportu navíc“

Do tohoto projektu jsou zapojeny školky – Bezová, Točitá, Pohádka, Němčická, Fillova a další… Děti z těchto školek se u nás prostřídají během roku. Každá školka nás navštíví určitě  2x – 3x za pololetí.

S MŠ Jílovská jsme se domluvili na pravidelné spolupráci a 120 dětí z této školky chodí pravidelně každý měsíc na čtyři sportovní hodinky

Video ze sportovního dopoledne, který byl spojený s akcí Měsíc náborů – září 2018:

Seznam základních a mateřských škol, pro které pořádáme Sportovní dopoledne a turnaje:

ZŠ Na Beránkuškoly

ZŠ Nedvědovo náměstí

ZŠ Školní

ZŠ profesora Švejcara

ZŠ Drtinova

 

MŠ Pohádka

MŠ Sedlčanská

MŠ Plamínkové

MŠ Němčická

MŠ Hudečkova

MŠ Mezivrší

MŠ Jílovská

MŠ Bezová

MŠ Točitá

Spolupráce s MČ Praha 4

Smlouva o spolupráci proběhla formou přidělení grantů, přispěním částky například na dovybavení klubu pomůckami, na údržbu a provoz areálu či fotbalovou školičku, která již běží čtvrtým rokem. MČ Praha 4 finančně přispívá také např. na tradiční prázdninové příměstské fotbalové kempy, nebo námi pořádané turnaje.

Klubové akce, marketing
kapkaTurnaj pro nadační fond Kapka naděje

Velikost našeho areálu přímo vybízí k pořádání turnajů mládeže, kterým se aktivně věnujeme.  Každý rok organizujeme nejméně 4 turnaje

Největším turnajem za posledních 5 let byl letošní (2019) první ročník charitativního turnaje pro nadační fond Kapka naděje – ,, O kapku lepší turnaj.“

Turnaje se zúčastnilo 24 týmů z celé české republiky a pro nadační fond jsme společně vybrali krásnou částku 36000,- KČ. Tento turnaj pro dobrou věc není posledním a chceme z něj udělat každoroční tradici. Jsme rádi za kladné ohlasy ze stran zúčastněných týmů. Vítězem prvního ročníku se stal tým FC Slovan Liberec.

Pak bohužel nastala Covidová pauza a v roce 2021 se se zpožděním pořádal druhý ročník, kterého se zúčastnilo 16 týmů z celé ČR. Z ligových týmů např. Slavia Praha, FC Slovan Liberec, nebo FC Slovácko. Vítězem druhého ročníku se stal tým SK Sla ia Praha.

Letos nás čeká ročník třetí a my věříme, že bude stejně úspěšný, jako ty předešlé.

turnaj_tatinci_1Turnaj Otců

Myšlenkou turnaje otců je setkání rodičů napříč všemi týmy, pohodová atmosféra a sportovní zážitek. V roce 2019 už to byl čtvrtý ročník a už podruhé na něj navázala naše klubová letní slavnost, která je zároveň rozloučením se sezónou. V letošním roce 2022, po pauze způsobené covidem jsme se opět sešli a Turnaj tatínků si náležitě užili.

 

 

 

 

 

DSC_0125Rozsvícení vánočního stromečku a Turnaj patronů

V roce 2021 jsme už po třetí organizovali celoklubovou akci Turnaj patronů, ve kterém proti sobě nastupují smíšené týmy tvořené hráči a hráčkami našeho klubu. V každém týmu jsou zastoupeny všechny věkové kategorie a trenérem (patronem) každého týmu je hráč našeho A týmu mužů. Po skončení turnaje všichni společně odpočítají rozsvícení vánočního stromečku.

Jak už název napovídá, tato akce se koná vždy v první adventní víkend.

Čarodějnicečáry ABC

jsou nejstarší ze všech jmenovaných akcí. Každoročně se u nás sejde více než 200 lidí a čarodějnický den si užijí děti i dospěláci.

Kempyčarodejnice kempy

jsou opět tradiční záležitosti. Pořádáme kemp pro žákovské kategorie a pro přípravkové. Každý kemp trvá pět dní a pořádáme ho v srpnu. V žákovské kategorii máme vždy nejméně 50 účastníků a v přípravkách kolem 70 dětí.. Kluci i holky si užijí mimo sportování také spoustu legrace, najdou si nové kamarády a poznají i hráče a hráčky z jiných týmů našeho klubu. Kempy jsou vlastně propojením všech týmů klubu a také dětí z okolí.

brigada_2Brigády

Vedení, trenéři, hráči, rodiče a příznivci se společně podílí 2x ročně na rozvoji infrastruktury klubu.

Je úžasné, když všichni přiloží ruce k dílu, kolik můžeme za jeden udělat práce.

Webové stránky, facebook a youtube kanál ABC Braník TV

Podařilo se nám také spustit nové internetové stránky, jejichž aktualizace je na velmi dobré úrovni. Náš fanouškovský facebook se líbí více než 1300 uživatelům a videa z dění klubu přidáváme na náš youtube kanál.

webovky          branik Tv

Fanshop

Dalším velkým projektem je  fanshop našeho klubu. Investovali jsme do něj nemalé peníze, ale již teď můžeme říct, že podle ohlasu všech fanoušků a rodičů to byl dobrý nápad.

Věříme, že i do budoucna budeme sortiment vylepšovat a nadále tak podporovat dobrou propagaci našeho klubu.

Časopis „Abíčko“

Na každý zápas A – týmu mužů také vydáváme vlastní časopis, ve kterém diváci naleznou shrnutí veškerého dění v klubu, reportáže ze zápasů, tabulky, rozhovory atd.

ábíčko1ábíčko2

Partnerství s SK Slavia Praha v přípravkových kategoriích

300

_zak1278

300x300_logo_skslavia

Farma funguje již pátým rokem a v projektu se prostřídaly již desítky hráčů v přípravkových kategorií jak na trase Braník – Slavia, tak také na trase Slavia – Braník.

V každé sezóně mohou vybraní hráči z Braníku absolvovat trénink s týmem stejné kategorie SK Slavia Praha a naši nejmenší se mohou zúčastnit vyvádění hráčů A – týmu SK SLAVIA PRAHA v prvoligových utkáních.

Rozvoj dívčího fotbalu v klubu ABC Braník fotbal

ABC Braník má v současné době dívčí zastoupení ve všech kategoriích, od nejmladších holčiček, které navštěvují dívčí přípravku, přes žákovské týmy WU13 a WU15 až po dorostenky WU18 a Ženský tým, který bude hrát od letošní sezóny 2022/2023 ČFL žen.

Dívkám fotbal u nás pomůže najít si kamarádky, pomůže jim zlepšit své pohybové dovednosti. Chceme zabránit tomu, aby dívky v problémovém věku 12-18 nenaplňovaly svůj volný čas nicneděláním nebo porušováním životosprávy.

Cílem klubu v sezóně 2022/2023 je udržení mužů v Pražském přeboru, udržení žákovských lig a divizí, udržení divize dorostu a další modernizace areálu.

© 2022