ABC Braník fotbal, z.s.

300

Vedení klubu
Historie

ABC Braník je tradiční pražský fotbalový klub, který má svůj domov na Praze 4.
V roce 2014 „Ábíčko“ oslavilo 100 let své existence a za svou historii se nemusí vůbec stydět. Za skutečného zakladatele kopané v Braníku je považován ABC BRANÍK – atletický branický club. K jeho založení došlo v únoru roku 1914. Je zajímavé, že v prvních letech jeho činnosti nezačínal klub hned s fotbalem, který jej později tak proslavil. Měl naopak následující oddíly: bendy hokej, lehkou a těžkou atletiku, plavectví a šachy. Největších úspěchů bylo v té době dosaženo v oddílech bandy hokeje a v plavectví. Teprve v roce 1920 zahájil činnost fotbalový oddíl. Oddíl byl i je v současné době začleněn jako jeden z oddílu TJ ABC BRANÍK, která nyní má vedle fotbalu ještě další tři oddíly, a to stolní tenis – družstva žen hrají první ligu, oddíl odbíjené – družstvo žen hraje druhou ligu a oddíl beachvolejbalu.

 

Výstavba stadiónu

První fotbalový stadion byl vystavěn v Novém Braníku u „bičárny“ – přibližně v místech pod branickým pivovarem. Další stadion postavený v roce 1923 byl v prostoru branických ledáren a po šesti letech a čtyřech měsících v roce 1929 bylo zřízeno nové hřiště u konečné zastávky elektrické dráhy č. 21, přibližně v prostoru proti dnešnímu branickému nádraží. Dne 28. září 1934 byl slavnostně otevřen stávající stadion Ve Studeném se škvárovým povrchem, klubovnou a sociálním zařízením. U této příležitosti byl sehrán přátelský zápas ABC BRANÍK vs. Sparta Košíře s výsledkem 4:4 a s návštěvou 2.500 diváků. Do současné podoby se stadion dostal v sedmdesátých letech rozšířením o dvě travnatá hřiště a sociální zařízení, kdy byl dlouholetým předsedou pan Vladimír Koudelka, zaměstnanec Sadů, lesů, zahradnictví hlavního města Prahy a právě díky jejich pomoci byla celá výstavba zabezpečena. Hlavní travnaté hřiště bylo dáno do provozu v roce 1976. V letním období roku 2002 byla hrací plocha hlavního travnatého hřiště kompletně zrekonstruována včetně výsevu nové trávy. Toto rekonstruované hřiště bylo po roce v srpnu roku 2003 slavnostně otevřeno. Celkové náklady na rekonstrukci této hrací plochy činily cca. 3 mil. korun. V roce 2009 bylo škvárové hřiště nahrazeno hřištěm s povrchem UMT.

 

Největší úspěchy oddílu

Fotbalisté A – mužstva ABC Braník hráli ve své historii nejvyšší fotbalovou soutěž, a to divizi, celkem dvakrát. Prvně postoupili do divize středočeské župy v soutěžním ročníku 1939-40 a tuto soutěž hráli až do roku 1944. Sestoupili v soutěžním ročníku 1945-46. V té době hájili barvy fotbalisté jako pan Hanáček, Kadeřábek, Vanžura, Šnajberg a další. Podruhé postoupilo A mužstvo v soutěžním ročníku 1970-71 a tuto soutěž hrálo nepřetržitě 13 let až do roku 1984. Současně v tomto období B mužstvo hrálo městský přebor a toto období lze považovat za nejúspěšnější období oddílu kopané. A mužstvo dále hrálo střídavě v městském přeboru a nejníže v I.A třídě, kterou v loňské sezóně vyhrálo a opět se tak po letech vrátilo do nejvyšší pražské soutěže! Současně je A tým mužů obhájce vítězství v poháru PFS a v současné době je již v semifinále této soutěže.

 

Významné osobnosti branické kopané

Branický dres do 16 let oblékal také Ing. Václav Mašek, který poté přestoupil do populární Sparty Praha, v jejímž dresu sehrál více jak 500 zápasů. Jako koncový hráč se stal spolu s legendárním Oldřichem Nejedlým nejlepším střelcem Sparty v celé její historii. Současně byl i dlouholetým členem národního mužstva a zúčastnil se i mistrovství světa v Chile. Po skončení své ligové kariéry byl i platnou posilou a trenérem fotbalového oddílu ABC BRANÍK. Další významné fotbalové osobnosti, kteří byli odchovanci našeho oddílu, byl v prvé řadě brankář Karel Hanáček, který později hrál v ligovém klubu Bohemians i v reprezentaci, dále pak Ing. Jan Bouda, Oldřich Barták, Václav Vlček a Jůza, kteří všichni hráli v ligových oddílech Sparty a Slavie. Ze současných hráčů jmenujeme také Davida Pavelku a Ondřeje Petráka, kteří také prošli branickou kopanou.

 

Nejvýznamnější trenérské osobnosti

V průběhu 86 letě existence oddílu se vystřídalo na postech trenérů mnoho, více či méně známých trenérských osobností. Z nejvýznamnějších je možno jmenovat trenéra Ing.Václava Maška, Ing. Boudu, Pana Jiřího Nedvídka, pana Gerharda Vojtíška, pana Jana Nového, který působil v oddíle celkem třikrát.

 

V současnosti jsou oddílovými barvami modrá a bílá a členská základna ABC Braník se rozšířila na počet přes 350 aktivních hráčů.

Hřiště a areál ABC Braník

Velmi si vážíme toho, že v našem areálu vlastníme 3 tréninková hřiště. Jedno hřiště s umělým povrchem a dvě travnaté plochy, přičemž jedno využívají všechny týmy převážně k tréninku a druhé téměř jen k utkání. Na všech 3 hřištích splňujících platné normy by mohla odehrát své utkání všechna mužstva, která již hrají na celé hřiště. Jak již bylo zmíněno, jedno hřiště slouží především k tréninkům a druhé k zápasům. To má za cíl to, že zápasové hřiště je po celý rok ve výborném stavu, a i proto ho v předloňském roce využila k přípravě naše reprezentační U-21. Letos v zimě využil naší UMT slovenský prvoligový Ružomberok. Fakt, že vlastníme tři hřiště a na jaké úrovni působí náš klub, považujeme za ojedinělý. V areálu se nachází dvě budovy, ve kterých jsou šatny, sklad pomůcek, sklad dresů, místnost pro správce a kancelář. Jsme si vědomi toho, že infrastruktura, konkrétně zmíněná budova s šatnami, musí v nejbližší době doznat patřičné rekonstrukce a v případě získání dostatečných finančních prostředků je toto pro nás priorita číslo 1. V letošním roce jsme budovu s šatnami alespoň lehce upravili. Všechny šatny jsou nově vymalované a všechny dostaly alespoň nové lavičky a věšáky.

V areálu se nachází také ještě restaurace ABC, kde rodiče mohou strávit čas v době tréninků svých malých ratolestí. K restauraci patří ještě dětské hřiště s pískovištěm a se skluzavkou.
Velikost našeho areálu přímo vybízí k pořádání turnajů mládeže, kterým se aktivně věnujeme. V letošním roce se uskutečnilo nejméně 8 turnajů organizovaných naším klubem. Zároveň jsme velmi rádi, že jsme opět spolupořádali skvěle obsazený turnaj pro ročníky 2005 A – Energy Cup, který se odehrál v našem areálu. Kromě české špičky se tentokrát zúčastnila i mužstva ze Slovenska, ale největším tahíkem byly dva týmy z bundesligy a sice Wolfsburg a Hertha Berlin! Dle ohlasů a samotného průběhu akce můžeme říct, že akce se opravdu povedla, z čehož máme velkou radost. Na závěrečné předávání cen dorazil i současný trenér třetího týmu Synot ligy Liberce Jindřich Trpišovský.

Sportovní koncepce

1) nejprve probíhá všestranná pohybová příprava

2) poté hráče učíme ovládat míč – vést, zastavit, zatočit a kličkovat

3) jako další učíme hráče přesně a rychle přihrávat a dobře zpracovat

4) kvalitně zakončit

5) vyústění v týmovou hru a společná koncepce pro všechny týmy

Po celou dobu učení se fotbalovým dovednostem probíhá trénink atletiky a gymnastiky, tedy rozvoj rychlosti, obratnosti, vytrvalosti a síly.

Stavíme na hodnotách úcty a respektu ke všem hráčům, trenérům, rodičům a příznivcům. Budujeme u hráčů vztah k fotbalu, ke klubu a k týmu. Pěstujeme v nich vítěznou povahu a smysl pro fair play. Náš hráč má možnost trénovat víc než ostatní. Náš hráč dodržuje týmová pravidla a dbá na své školní povinnosti. Chceme vyhrávat, ale nikdy nestavíme výsledek před dovednosti a předvedenou hru.

Klíčové body

  1. Komplexní rozvoj.
  2. Vysoká kondiční připravenost a zdraví hráče.
  3. Zvládnutí všech složek herních činností jednotlivce.
  4. Silní v kombinaci, silní ve hře 1na1.
  5. Tlak na míč.
  6. Zkazíš, nevadí. Vybojuj zpět.
  7. Ofenzivní pojetí hry a útočné rozestavení.
  8. Podpora kreativity.
  9. Trénink musí být náročný, ale musí také hráče bavit.
  10. Všichni hráči mají tréninkové a zápasové vytížení.

První krůčky = Fotbalová školička

post_skolickaNáplní školičky je všeobecná pohybová příprava dětí. Co si pod tímto pojmem představit? Děti do fotbalové školičky chodí od 3 do 5 až 6 let. Za toto období u nich chceme vybudovat kladný vztah ke sportu jako k celoživotní aktivitě, ukázat širokou škálu sportů, pohybů a dokázat, že pohyb je zábava a fotbal zvlášť. První krůčky Vašich ratolestí jsou koncipované tak, aby byly co nejvíce hravé, protože když si dítě hraje, ani neví, že se něco učí. V každé hře skýtáme nějaký záměr, který chceme u děti rozvíjet. Hra je nejlepší učitel a moc dobře si to v období fotbalové školičky uvědomujeme.  Učí se také základním pravidlům, poznávají také, že se musí už nějakou dobu soustředit a postupně zlepšovat svou koncentraci. Postupně se více a více kamarádí se svým míčem a začínají vstřebávat první fotbalové pokyny a úkoly.

Po školičce děti přechází do fotbalové předpřípravky a utváří se tým, který je provází po celou dobu jejich fotbalové cesty.

Chlapci a muži:

Předpřípravka U7 (24 hráčů)

Mladší přípravka U8 a U9 (48 hráčů)

Starší přípravka U10 a U11 (48 hráčů)

Mladší žáci U12 a U13 (36 hráčů)

Starší žáci U14 a U15 (36 hráčů)

Mladší dorost U16 a U17 (18 hráčů)

Starší dorost U18 a U19 (18 hráčů)

Muži A (18 hráčů)

Muži B (18 hráčů)

Dívky a ženy:  

Starší žákyně U15 (18 hráčů)  

Ženy (18 hráčů)                                                                                                    

Trenéři specialisté

rudaRudolf Rondzik

Působil v klubu v sezoně 2014/2015 a 2015/2016 než zamířil do Sparty Praha.

Svým přístupem obohatil hráče o disciplínu, ukázněnost, specializoval se na starší kategorie, na trénink rychlosti, vytrvalosti a síly.

iva-200x300Ivana Králová

Trenérka, která na Braníku prožila dětství, má ke klubu mimořádný vztah a působí v klubu několik sezon. Můžeme ji vidět u týmů přípravek, kde se snaží o všeobecnou pohybovou přípravu ale i u starších kategorií. Má za sebou spoustu školení a kurzů a zkušenosti například s trénováním Fed cupových a Davis cupových tenistů.

Martina ŠárováMartina Šárová

Martina s trénováním fotbalu začala až v našem klubu, předtím se specializovala na fitness, tanec nebo výživu a zdravý životní styl.

Má velké odhodlání a energii pracovat na rozvoji mladých fotbalistů.

 

 

 

brikneVěra Brücknerová

Bývalá reprezentantka v bězích na střední a dlouhé tratě a skvělá

trenérka atletiky.

OldaBrankářská škola Oldřicha Pařízka

I letos pokračuje naše spolupráce s brankařskou školou Oldřicha Pařízka. Všichni naši brankaři včetně brankařů přípravek povinně navštěvují specializované brankařské tréninky 1-2 x týdně.

Individuální tréninky – současně nabízíme pro naše hráče i z okolních klubů možnost docházet na individuální tréninky.

Klubové kroužky

ABC Braník rozjel systém klubových kroužků, kam se mají možnost naši hráči přihlásit.

 Fotbalový kroužek                                                                                          Kroužek Kondičního cvičení

Spolupráce s mateřskými a základními školami

Základní škola Školní

Již třetím rokem této základní škole věnujeme největší iniciativu. Věnovali jsme ji v září 2014 akci Můj první gól (Měsíc náborů) a Sportovní dopoledne s lvíčkem Braníčkem a od září 2014 zde také vedeme fotbalový kroužek.

Fotbalový kroužek ve čtvrtek od 13:30 do 14:30 navštěvuje 19 kluků a holek. 

Video z akce ,,Můj první gól“  

Mateřská škola Točitá

Pro tuto mateřskou školku dlouhodobě pořádáme zářijové a květnové Sportovní dopoledne s Lvíčkem Braníčkem a také na této mateřské školce vedeme fotbalový kroužek.
Fotbalový kroužek každé úterý od 10:00 do 11:00 navštěvuje 23 kluků a holek.

 

Mateřská škola Bezová

Pro tuto mateřskou školku dlouhodobě pořádáme zářijové a květnové Sportovní dopoledne s Lvíčkem Braníčkem a také na této mateřské školce vedeme fotbalový kroužek.
Fotbalový kroužek každou středu od 10:00 do 11:00 navštěvuje 21 kluků a holek.

 

krouzky_5Mateřská škola B Fresh

Také na této mateřské školce vedeme od letoška fotbalový kroužek.
Fotbalový kroužek každou středu a pátek od 10:30 do 11:30 navštěvuje 8 kluků a holek.

Seznam základních škol, pro které pořádáme Sportovní dopoledne a turnaje:

ZŠ Na Beránkuškoly
ZŠ Nedvědovo náměstí
ZŠ Compass
ZŠ Školní

Seznam mateřských škol, pro které pořádáme Sportovní dopoledne a turnaje:

MŠ Kotorská
MŠ Sedlčanská
MŠ Plamínkové
MŠ Němčická
MŠ Hudečkova
MŠ Mezivrší
MŠ Jílovská
MŠ Fillova

Spolupráce s MČ Praha 4

Smlouva o spolupráci proběhla formou přidělení grantů, přispěním částky například na dovybavení klubu pomůckami, na údržbu a provoz areálu či fotbalovou školičku, která již běží druhým rokem.  Letos také MČ Praha 4 finančně přispěje na tradiční prázdninový příměstský fotbalový kemp, kterého se v loňském roce zúčastnilo 100 dětí.

Energy cup

Velikost našeho areálu přímo vybízí k pořádání turnajů mládeže, kterým se aktivně věnujeme.  Každý rok organizujeme nejméně 8 turnajů. Zároveň jsme velmi rádi, že jsme opět spolupořádali skvěle obsazený turnaj pro ročníky 2005 A – Energy Cup, který se odehrál v našem areálu. Kromě české špičky se tentokrát zúčastnila i mužstva ze Slovenska, ale největším tahákem byly dva týmy z bundesligy a sice Wolfsburg a Hertha Berlin! Dle ohlasů a samotného průběhu akce můžeme říct, že akce se opravdu povedla, z čehož máme velkou radost. Na závěrečné předávání cen dorazil i současný trenér Liberce Jindřich Trpišovský.

Klubové akce, marketing

memoriálMemoriál Pepíka Kroha

Turnaj, který pořádáme na počest našeho kolegy, trenéra a vedoucího Pepíka Kroha pro ročník 2006, kde působil. Vždy v srpnu za účasti 14 týmů z celé ČR.

turnaj_tatinci_1Turnaj Otců

Myšlenkou turnaje otců je setkání rodičů napříč všemi týmy, pohodová atmosféra a sportovní zážitek. Historicky první ročník turnaje vyhrál tým otců mladších žáků.

lvíčekDětský den s lvíčkem Braníčkem

pořádaný na začátku září. Programem je fotbalový desetiboj a různé atrakce (skákací hrad, trampolína…). V září 2014 byl první ročník. Na konci dne probíhala autogramiáda.

 

 Čarodějnicečáry ABC

jsou nejstarší ze všech jmenovaných akcí. Letos je navštívilo přes 100 soutěžících dětí o drobné ceny.

Kempyčarodejnice kempy

jsou opět tradiční záležitosti. Pořádáme ho v srpnu na 5 dní. V srpnu 2015 jsme měli 100 účastníků.

V letošním roce poprvé připravujeme kemp i pro žákovské kategorie.

brigada_2Brigády

Vedení, trenéři, hráči, rodiče a příznivci se společně podílí 2x ročně na rozvoji infrastruktury klubu.

Je úžasné, když všichni přiloží ruce k dílu, kolik můžeme za jeden udělat práce.

Webové stránky, facebook a youtube kanál ABC Braník TV

Podařilo se nám také spustit nové internetové stránky, jejichž aktualizace je na velmi dobré úrovni. Náš fanouškovský facebook se líbí 650 uživatelům a videa z dění klubu přidáváme na náš youtube kanál.

webovky          branik Tv

Fanshop

Dalším velkým projektem,který jsme letos realizovali je vytvoření fanshopu našeho klubu. Investovali jsme do něj nemalé peníze, ale již teď můžeme říct, že podle ohlasu všech fanoušků a rodičů to byl dobrý nápad.

Věříme, že i do budoucna budeme sortiment vylepšovat a nadále tak podporovat dobrou propagaci našeho klubu.

Časopis „Abíčko“

Na každý zápas A – týmu mužů také vydáváme vlastní časopis, ve kterém diváci naleznou shrnutí veškerého dění v klubu, reportáže ze zápasů, tabulky, rozhovory atd.

ábíčko1ábíčko2

Farma SK Slavia Praha v přípravkových kategoriích

300

_zak1278

300x300_logo_skslavia

Farma funguje již třetím rokem a v projektu se prostřídaly již desítky hráčů v přípravkových kategorií jak na trase Braník – Slavia, tak také na trase Slavia – Braník. Součástí farmy jsou podzimní a jarní společné tréninky každého ročníku. V sezóně 2015/16 absolvovali vybraní hráči z Braníku vyvádění hráčů A – týmu SK SLAVIA PRAHA v prvoligových utkáních.

Rozvoj dívčího fotbalu v klubu TJ ABC Braník

post_nabor_3ABC Braník vytváří zcela nový projekt za pomoci české reprezentantky Simony Necidové. Nábory na podzim 2015 se rekrutovalo 10 dívek, které založily dívčí přípravku. Nyní dalšími akcemi (Sportovní dopoledne pro mateřské a základní školy a turnaji pro školy a školky) chceme číslo dívek a žákyň v klubu rozšířit.
Chceme dát nejen klukům možnost sportovat. Dívky platí menší příspěvky a potřebují k tomu oblečení jako na tělocvik. Fotbal se tedy zdá být velmi nenáročnou formou sportování pro dívky. Dívky nemají V Praze mnoho příležitostí ke sportování. Fotbal u nás jim pomůže najít si kamarádky, pomůže jim zlepšit své pohybové dovednosti. Chceme zabránit tomu, aby dívky v problémovém věku 12-18 naplňovaly svůj volný čas nicneděláním nebo porušováním životosprávy. Jelikož se budou pohybovat okolo sportu, je zde velká pravděpodobnost, že až se stanou matkami, budou své děti ke sporu
vést také.

Cílem klubu je v letech 2017-2019 získání žákovských lig a s tím spojené sportovní třídy a vybudování nových šaten.

© 2016