Tento týden přinášíme obsáhlý rozhovor s kondičními trenérkami Ivanou Královou a Martinou Šárovou. Co na sebe prozradily a jak v klubu uplatňují své nasbírané zkušenosti z různých oborů do kondičního tréninku?

Ahoj Ivano, o tobě se dá říct, že už jsi branická stálice. Pověz nám něco o sobě. Jaký máš vztah k fotbalu?

iva-200x300Ahoj, tak to jsi řekl moc hezky a pravda to tak trochu je. Od malička jsem na branickým hřišti vyrůstala díky mému otci, který byl trenérem mládeže a taky díky mým dvěma bratrům, kteří fotbal hráli. Tak místo toho, abych si hrála na pískovišti na sídlišti, jsem si hrála v té době ještě na škvárovém hřišti v Braníku, to je samozřejmě dávno. Teď jsou tam díky vedení tři krásná nová hřiště. Vztah tedy k fotbalu mám velice kladný a dá se říct, že mi mé dětství na hřišti trochu nastartovalo mé působení ve fotbale. Nikdy jsem fotbal hrát jako hráčka nechtěla, to mě moc nelákalo, ale samozřejmě jsem s kluky chodila několik let hrát. Ale nejvíc ze všeho jsem si přála, že jednou budu trénovat nějaký fotbalový tým nebo se aspoň budu pohybovat ve fotbalovém světě a to se mi opravdu splnilo. Několik let jsem působila, jak manažersky tak v roli kondičního trenéra v týmech FC Slovan Liberec, SK Slavia Praha, FC Baník Ostrava a AC Sparta Praha.  O sobě bych asi řekla, že jsem takový velký sportovní nadšenec a blázen a to opravdu od malička. Zajímali mě všechny druhy sportu (tancování, lyžování, bruslení, motorky, míčové hry, plavání) a přijímala jsem veškeré výzvy a novinky, které přinesl čas. Nakonec jsem se v 10 letech dala na atletickou dráhu, běhala jsem za SK Slavia Praha a té jsem zůstala věrná až do mých 20 let, kdy jsem tedy skončila kvůli zranění kolen, ale hned jak to šlo, jsem začala hledat něco jiného, abych u sportu mohla zůstat. Začala jsem tedy navštěvovat hodiny aerobiku a různých forem aerobikového cvičení a později i fitness centra. Hned jsem se dala na profesionální studium (profi licence v aerobiku a fitnessu, kondičního trenéra), šíleně mě to bavilo a baví do teď. Dále se na to nabalovali další obory v oblasti fitness jako je BOSU, TRX, kruhové tréninky, ADK, Kickbox aerobik, Zumba, Bodystyling  atd. V dnešní době jsem za vše strašně ráda a nejvíc mě těší, že se to v posledních několika letech právě vše začalo používat ve fotbale a konečně se přišlo na to, že jsou to prospěšné tréninky nejen pro fotbalisty, ale všechny profesionální, závodní, mládežnické a rekreační sporty. Toto mě dost motivovalo, abych se dostala blíž k tomu kondičnímu trénování a abych si ještě prohloubila vědomosti. Využila jsem nabídky, kterou mi poskytl branický klub a dala jsem se na fotbalové studium Licence B a C s tím, že se pokusím přenést veškeré své vědomosti z oblasti fitness a kondice do mládežnického fotbalu. Musím ještě zmínit, že jsem netrénovala jen fotbalová mužstva, ale také rugbyový, hokejový tým a reprezentaci basketbalistek.

Jak dlouho působíš na Braníku jako kondiční trenérka?

V Braníku působím intenzivně 4. rokem a jak jsem již zmiňovala, Braník je moje „srdcová záležitost“ a hodně k tomu klubu tíhnu. Asi bych to shrnula do věty. Je mi to tam sympatické, skvělé prostředí a domácí atmosféra. Musím vyzdvihnout, že se mi tam hodně dobře pracuje, protože se chod klubu hodně změnil a téměř všichni jsou velice nakloněni k novinkám a to hlavně začlenění kondičních příprav týmů. Mají skvělé vybavení, trenérské metody, přístup k rodičům, hráčům, trenérům. Je tam mladý kolektiv a to je hodně důležité, že vás to posouvá hodně dopředu a nutí vás to pořád na sobě pracovat.

Které týmy máš na starosti?

Momentálně mám na starosti ročníky 2009, 2006, 2000 a „A“ mužstvo.

Proč by se všichni hráči měli věnovat kondičnímu tréninku potažmo všestranné pohybové průpravě? 

Kondiční tréninky jsou pro fotbalistu jednou z nejlépe zpracovaných oblastí sportovního tréninku. Většinou je kondičním tréninkem zahajována příprava hráčů na celé soutěžní období. Kondice a všeobecná pohybová průprava je základem každého sportovce, pokud si chce zlepšit sportovní výkonnost. Hráči získávají kondičním tréninkem všechny atributy, které jsou pro aktivní hru potřeba, nejhlavnější atributy rychlost (lokomoce), obratnost, flexibilitu, koordinaci, motoriku, vytrvalost, sílu, držení těla, rytmus, pracování s tělem (rovnováha, odbourání svalové dysbalance), ale také psychické aspekty jako je překonávání překážek, vůle, disciplína, sebeovládání. A musím také zmínit, že je to důležitá průprava k předcházení různých zranění. Jsem zastánkyní názoru, že by se s kondičním cvičením a s pohybovou průpravou mělo začínat co nejdříve. Děti si nesou pohybovou stopu až do dospělosti.

Co je tvým hlavním úkolem a z čeho se skládá tvůj trénink?

Hlavním úkolem kondičního cvičení je vytvořit předpoklady pro dosažení maximálního herního výkonu. Zvýšit odolnost hráče vůči tréninkovému i závodnímu zatížení. Dlouhodobě vytvořit předpoklady k zabezpečení nároků kladených na hráče nejen při tréninku ale i při utkáních.Moje tréninky se od sebe hodně liší a ta skladba je různorodá v závislosti na typu zatížení a hlavně v závislosti, který ročník zrovna trénuji. Jestli jsou to přípravky, mladší žáci, dorost nebo muži.U těch nejmenších – zábavné hry, cvičení s míčem, obratnostní hry, rychlostní cvičení, úpolové cvičení, rychlostní cvičení na žebříku. Také záleží, zda jsme na hřišti nebo v tělocvičně. A všeobecně pro starší ročníky je skladba tréninků taková: na hřišti většinou děláme rychlostně – vytrvalostní tréninky, běžeckou abecedu s fotbalovými doplňky, překážky, kužele, mety, využíváme různé pomůcky švihadla, kruhy, posilovací gumy, therabandy, overbally. V tělocvičně pak většinou trénujeme v kardio zóně, aerobní i anaerobní zátěž (muži). V zimní části prokládám tréninky fotbalovým aerobikem (dynamické rozcvičení s dynamickým protažením, aerobní částí, síla, posilování a to vše s míčem, následují další pomůcky pro posilování a zpevňování těla, jako jsou posilovací gumy, therabandy, ručníky na slide posilování, a klidně i naplněné lahve místo činek). Další trénink je cvičení na BOSU – je to cvičení, při kterém se zapojuje komplexně celé tělo, zpevňuje vazy, šlachy, vylepšuje koordinaci pohybu, držení těla, má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Hodiny se liší náročností a intenzitou. Je to skvělá pomůcka i na protažení a uvolnění svalů. Kruhové tréninky a vysoce intenzivní intervalové tréninky jsou dalším cvičením, které provádíme v tělocvičně, ale samozřejmě i na hřišti. U těch samozřejmě používáme další nářadí, jako jsou bedny, lavičky, židle nebo schody.

Na co kladeš při svých trénincích důraz?

Kladu důraz na správné provedení jednotlivých cviků, na vědomý řízený pohyb, plynulost a taky na důležitou složku a to je dýchání.

Co tě potěší, když na tréninku vidíš a co tě naopak spolehlivě naštve?

Ráda vidím, když už jim trénink nedělá problémy a jedou ho s lehkostí, a když vidím, že je to baví a navzájem se trochu hecují, kdo to udělá líp a spolupracují spolu a taky mě hodně těší, když se chovají týmově. Musím říct, že už několik ročníků, které mám delší dobu, mě „hladí na duši“, když je vidím. A je to pro mě obrovská odměna, že ten čas, který jste s nimi strávili a oni s vámi, nebyl zbytečný a že jste jim něco předali a oni to zužitkují pro vlastní sportovní vývoj. A co mě spolehlivě naštve? Neukázněnost, a když se k sobě nechovají jako tým.

Jak se ti spolupracuje s ostatními trenéry a jak tvůj trénink vnímají?

Nemám žádnou negativní reakci na tréninky, naopak si myslím, že si navzájem předáváme zkušenosti, konzultujeme spolu věci, vyměňujeme si názory mezi sebou a snažíme si navzájem pomáhat. Takže spolupráce je úžasná a věřím, že tuhle dobrou náladu přeneseme na hráče a bude to na ně mít pozitivní vliv. Pokud trenér chodí v klidu a bez stresů na tréninky odráží se to neskutečně do nálady celého týmu.

Chystáš se s vedením rozjet další projekty?

Momentálně mě mrzí, že na chvíli svoje trénování musím odložit kvůli mé malé dceři. Ale pevně doufám, že zase brzy naskočím.

Chtěla bys fanouškům, svěřencům, rodičům něco vzkázat?

Jen asi to, že někdy bývám na své svěřence přísná, ale že to myslím v dobrém a záleží mi na nich a vlastně bych je chtěla vše naučit a předat to, co jsem za celý aktivní sportovní život nastřádala.

ballaerobic s Ivanou Královou

Ahoj Martino, od podzimu jsi na Braníku v pozici kondičního trenéra. Pověz nám něco o sobě. Jaký máš vztah k fotbalu?

Martina ŠárováAhoj, k fotbalu mám kladný vztah, líbí se mi, když kluci i holky umí pracovat s míčem, líbí se mi umění fotbalu a celkově velice obdivuji, když někdo prostě „umí“. Prozradím o sobě něco málo. Narodila jsem se v Praze, od malička jsem byla vášnivý rekreační sportovec. Od 14 do 21 let jsem působila ve sportovním klubu dětí DSK Motýlek. Sportu jsem se v mládí věnovala intenzivně rekreačně, nejvíc mě bavilo lyžování, běh, pink-pong, badminton, volejbal, plavání. V roce 2006 jsem se začala věnovat sportu více, kdy jsem začala studovat management fitness a jeho trendy a taky od základu tělesný rozvoj. Stala jsem se lektorkou, trenérkou, certifikovaným výživovým poradcem, osobním trenérem a poradcem pro zdravý životní styl a také facilitátorem unikátní holistické taneční metody The Groove Dance Method z USA, jejíž jsem jedinou lektorkou v ČR a své certifikáty jsem absolvovala v Německu. Vedla jsem kolektivní lekce a zároveň jsem procházela různé druhy cvičení, fyzio, kondiční, zátěžové, prostě takový zdravý mega-mix od jemných cvičení, jako je jóga, chi-toning, flexibar až k tréninkům jako je TRX, funkční trénink, Zumba, cvičení s balonem, činkami nebo kondiční tréninky fit-box pro bojové sporty. Ve fitness, které jsem vedla s mým ex-manželem 8 let, byla prestižní škola bojových sportů s 20 letou tradicí a mé zaměření na lidské tělo prošlo komplexní fyzickou průpravou od jemných zátěží až k těm maximálním a také s přístupem k psychickému, emočnímu a duchovnímu rozvoji.

Jak se ti u nás líbí a s jakým cílem přicházíš?

V Braníku se mi líbí moc a jsem ráda, že mohu pracovat v kolektivu sportovců, kteří mají za sebou úspěchy ve fotbale, že mohu sdílet svoje zkušenosti s profesionály a také cítím velice pozitivně to, že mohu pracovat s mládeží a pomáhat jim nastavit si základní povědomí o lidském těle. To, jaký přístup ke sportu v mládí naleznou, tak takový budou mít pak nastavený postoj po celý život. Ráda bych vnesla do tréninků funkční modul interaktivních tréninků a propojit základy pohybové průpravy s hrou. Kladu velký důraz na rozvoj motoriky i kondice, streching, funkční trénink s vahou vlastního těla a podporuji celkový tělesný rozvoj, který vede ke správnému růstu a kvalitním pohybovým schopnostem. Vždy se snažím koncipovat trénink taky, aby vznikalo co nejméně svalových a tělesných dysbalancí a zapojuji i „restartové“ cviky i velmi jemné cviky, které vrací tělo do módu základního nastavení a funkce svalů, které pokud necvičíme, těžce zpětně ovládáme. Hybnost těla batolat a jejich síla je neuvěřitelná a mnohý dospělý jedinec má s těmito základními pohyby velký problém. Jak se říká, méně je někdy více. Chci především pomáhat, protože hlavně u dětí je ještě šance, že zkrácené svaly a šlachy, i špatné držení těla, jdou správným tréninkem napravit.

Které týmy máš na starosti?

Momentálně působím za Ivanu u ročníků 2009 a 2000. Od začátku mám na starosti ročník 2008. Každá skupina je jiná, tedy i každý trénink je trochu jiný a to mi vyhovuje. 

Proč by se všichni hráči měli věnovat kondičnímu tréninku potažmo všestranné pohybové průpravě?

Protože všestranná pohybová průprava kondičního tréninku je komplexní. Celostní přístup k lidskému tělu je základní složkou pro zachování jeho správných pohybových funkcí. Mnohdy je zřetelné, že z praxe vidíme, že příprava vrcholových sportovců je zaměřena na to dané odvětví, ale hlavně na výkon a ať už je to fotbal, hokej, balet nebo vzpírání, je to vždy jednostranná zátěž. Kompenzace je nutná. Zátěž, kterou sportovci dnes mají, spolu s časovou náročností jejich tréninkové průpravy je vysoká, vzhledem k tomu, jak se sportovní výkony posunuly na tu nejvyšší možnou laťku a stále na sportovce vyvíjen tlak být lepší, rychlejší, silnější. Jenže všechno má své hranice. Tělo je nástroj, který s námi pracuje 24 hodin denně, a musíme se o něj starat nebo nám jednou řekne ne. Kompenzační tréninkový program s prvky posílení kondice je důležitou složkou v tréninku. A také je to cíl, podporovat tělesné zdraví, tělesnou kondici. Nebýt jen na povrchu, ale být v obraze, jaké lidské tělo je a proč a jak funguje. Můžeme určit včas, kdy je možné tělo tzv. rozhýbat, pokud vlivem jednostranného tréninku začnou problémy s flexibilitou a celkovou kondicí těla. Základem je tělesná diagnostika, kdy snadno zjistím, že pohybová dynamika je super, ale také je skvělé, když si tělo hráče zachová flexibilitu pohybu a nedochází ke zkracování šlach, nebo přílišnému opotřebení kloubů, které se pak později projevuje bolestmi. Tělesné dysbalance jsou pro mne prioritní, vždy se dívám na styl provedení cviků a chybné provedení dávám do pořádku, nejsem trenér, který jede na výkon, zaměřuji se na smysl cvičení a tělesný rozvoj.

Co je tvým hlavním úkolem a z čeho se skládá tvůj trénink?

Mým hlavním úkolem je rozvoj rychlosti, pohotovosti, tělesné pohybové seberegulace, schopnost udržení pozornosti, koncentrace, porozumění jednotlivým povelům v tréninku, získávání povědomí o funkcích těla a jeho svalových skupin, schopnost rychlé prostorové orientace, správné provedení cviků, zpevnění hlubokého stabilizačního systému, správného držení těla a udržení výkonu. Můj trénink se skládá jak z tělesných cvičení s vahou vlastního těla, jemných posilovacích cviků, protahovacích cviků, her, ale také cvičení, která uvolňují napětí v psychice dětí. Je to možnost vypuštění emocí během tréninku a cvičení i za pomocí hlasu, cviků pro rozvoj základních pohybů pro motorický rozvoj, držení těla, dýchání i tělesné výdrže a síly. Kolikrát jsem překvapená, jakou sílu a obratnost děti mají a jak skvěle se do tréninku dokáží „položit“ když je to baví. V podstatě každý trénink začínáme rozcvičkou, zahřátím a pak následují jednotlivé cviky, pohybové cviky, hry, až po strečing, který zakončíme v klidném sedu a učíme se koncentrovat na dech, představu „nejlépe střeleného gólu“. Nebo se uvolníme společně zazpívaným pokřikem. Dát dětem pocit, že jsou šikovné, výjimečné a úspěšné změní každé dítě o 99% v jeho výkonu. A je to myslím úloha každého trenéra. Prokoučovat každého k tomu nejlepšímu, co v něm je. 

Na co kladeš při svých trénincích důraz?

Hlavně na proces, kdy intuitivně pozoruji, co se v tréninku děje a trénink podle toho měním. Někdy si připravím celý koncept cvičení dopředu, ale konstelace zrovna nevyjdou. Pak musím trénink měnit, protože právě u dětí a u kondičního tréninku, kdy dětem ještě není jasné, proč by se mělo cvičit právě takhle, je nutné udělat to autenticky tak, aby je to bavilo. Když to děti baví, má každý trenér vyhráno. 

Co tě potěší, když na tréninku vidíš a co tě naopak spolehlivě naštve?

Potěší mne to, když jsou děti spokojené, když se projevují autenticky, nebojí se říct, co se jim líbí, nebo nelíbí. Někdy jde změnit cviky, někdy mají prostě smůlu a musí makat. Líbí se mi, když je vidím, jak je trénink tzv. „chytne“ a když se snaží o co nejlepší výsledek. A co mne spolehlivě naštve? Tak to raději nebudu říkat :) Ale snažím se jak v tréninku, tak i v životě o to, aby mne nic moc neštvalo. Všechno je takovým našim zrcadlem, a pokud mě něco štve, asi je to spíš můj vnitřní štváč a ne jejich. Beru děti jako osobnosti a chápu, že i malá křehká duše má své starosti a kluky prostě baví nejvíc fotbal než nějaké cviky, ta logika proč se to a ono v tréninku dělá, ta snaha o výkon a správné provedení cvičení v technice jim naskočí až tak kolem 16, 17. roku. Obdivuji invenci, když jsou děti  schopni zapojit se do tréninku a cvičí „jako jeden muž“. 

Jak se ti spolupracuje s ostatními trenéry a jak tvůj trénink vnímají?

Ano, zatím jsem singl, jestli myslíš tohle. Ne vtipkuji, znáš mě. Spolupráce je úplně v pohodě. Myslím, že jsem trochu „Benjamínek“. A jak trénink vnímají, to musí posoudit oni. 

Chystáš se s vedením rozjet další projekty?

Ano chystám a moc se těším. Velice ráda bych pracovala na nadstavbových seminářích, workshopech, ale také na kurzech vaření pro maminky. Výživa sportovce je zásadní téma, pokud chtějí sportovat a být v pohodě, měli by také zdravě jíst.  

Chtěla bys fanouškům, svěřencům, rodičům něco vzkázat?

Žijte zdravě a naplno! A moc se těším na setkávání :)